fiskalni.edu.pl

Menu Close

Rozważny zakup kasy fiskalnej przez internet to prawdziwa wygoda

Atrakcyjność rozwiązań, jakie daje sieć komputerowa, znakomicie sprawdzających się w branży e-commerce, sprawia, że coraz więcej firm umożliwia zakup produktów w internecie. Dotyczy to również dystrybucji technologii sprzedaży, w tym urządzeń rejestrujących. Dlatego obecnie wielu przedsiębiorców chętnie korzysta z wygód „przestrzeni wirtualnej” w procesie nabywania kas fiskalnych. Aby jednak te wygody w dalszej perspektywie nie okazały się złudne, podatnicy podczas takich transakcji powinni zwrócić uwagę na pewne kwestie.

Dlaczego warto kupić kasę fiskalną przez internet?

Tak naprawdę odpowiedź na to pytanie może być prosta: z tych samych powodów, które sprawiają, że warto przez internet kupować też inne produkty. Niesie to bowiem za sobą wiele korzyści. Zacznijmy od tego, że internet umożliwia nam – jako ogromne źródło wiedzy – uzyskanie wielu informacji na temat urządzeń, których poszukujemy. Kiedy zaś udamy się już na stronę danego dealera urządzeń rejestrujących, za jej sprawą jesteśmy w stanie dokładnie prześledzić całą ofertę firmy, podczas gdy w typowych punktach sprzedażowych stykamy się jedynie z konkretnymi, wybranymi propozycjami. Nierzadko zresztą tę kwestię (podobnie jak inne ) można omówić z ekspertem na kilka sposobów: telefonicznie, mailowo czy np. za pomocą live chatu, dzięki czemu pojawia się opcja zobaczenia konkretnego modelu na żywo. Tymczasem z poziomu samej witryny internetowej możemy precyzyjnie rozeznać się w parametrach poszczególnych kas fiskalnych, porównać interesujące nas modele oraz dowiedzieć się np., co sądzą o nich inni użytkownicy lub czy może dane produkty obejmuje jakaś promocja. Do tego dochodzi łatwość dokonania transakcji w trybie online i atrakcyjne warunki dostawy. To często chyba jeden z głównych atutów zakupów w internecie: nie ruszając się sprzed komputera, możemy kupić niemalże wszystko, nawet coś, co przywędruje pod drzwi naszego domu z dalekich stron. Choć właśnie w szczególnym przypadku, który poruszamy, kwestia ta bywa sporna…

O czym warto pamiętać przy takim zakupie?

W końcu nie mówimy o jakimkolwiek urządzeniu, tylko służącym do rejestrowania obrotu, którego charakter określa funkcjonujące prawo. Innymi słowy, precyzyjne i obowiązujące przepisy mówią, kiedy należy zaopatrzyć się w tego typu technologię, jak ją wdrożyć w firmie i użytkować, a także w jaki sposób zadbać o jej konserwację. Chodzi konkretnie o terminy rozpoczęcia ewidencji obrotu i przejścia poszczególnych etapów instalacji kasy fiskalnej (przy niektórych z nich niezbędne jest działanie ze strony uprawnionego serwisanta), konieczność oddawania urządzenia na przeglądy techniczne czy inne, nieprzewidziane okoliczności, np. nagłe awarie, wymagające interwencji technika oraz oddania na pewien czas zakupionego modelu. A jak się domyślamy, ostatnia sytuacja, bez technologii zastępczej, zmusza nas do zatrzymania sprzedaży towarów bądź usług. Do czego zmierzamy? Jeśli zakupimy urządzenie rejestrujące w sklepie internetowym, którego fizyczna placówka mieści się daleko od prowadzonego przedsiębiorstwa, wówczas mimo wszelkich wygód takiej transakcji, poszczególne, wyżej wymienione operacje – z przyczyn naturalnych, takich jak spora odległość – potrafią ulec wydłużeniu w czasie czy nawet skomplikowaniu. A przecież nie zależy nam na przekroczeniu przepisowych terminów czy dłuższym oczekiwaniu na urządzenie, co siłą rzeczy może zwiększyć straty finansowe. Dlatego po prostu decydując się na dany sklep internetowy z urządzeniami rejestrującymi, sprawdźmy najpierw, czy jego siedziba znajduje się stosunkowo niedaleko naszej firmy. Wtedy w pełni docenimy komfort zakupu kasy fiskalnej w sieci.