W poprzednim wpisie omówiliśmy jedną z najważniejszych funkcjonalności, jaką zaoferują kasy fiskalne online. E-paragony z takich urządzeń to jednak nieco dalsza perspektywa. Tym bardziej, że przez opóźnienia w pracach legislacyjnych, obecnie trudno oszacować, kiedy w ogóle pojawią się nowe technologie sprzedaży. A warto przypomnieć, że nowelizacja ustawy VAT, dotycząca m.in. kas online, pierwotnie miała wejść w życie na początku października 2018 roku, czyli niemal 2 miesiące temu…
Opóźnienia w pracach nad ustawą VAT
Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług, która dotyczy głównie kas fiskalnych online, była przygotowywana przez Ministerstwo Finansów. W kwietniu 2018 roku projekt nowych przepisów trafił do Sejmu. I od tamtego momentu czeka na oficjalne zatwierdzenie… Co więcej, zanim nowelizacja ustawy VAT zostanie przyjęta przez parlamentarzystów, musi najpierw przejść przez procedurę legislacyjną w Komisji Finansów Publicznych (również sejmowej). Dlaczego w ogóle tak rozpisujemy się na temat tego aktu prawnego? Ponieważ bez niego nie będzie możliwe wprowadzenie na rynek kas fiskalnych online. Nawet pomimo tego, że funkcjonują już oficjalne wymogi techniczne dla takich technologii sprzedaży (Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii).
Co więcej, równolegle z nowelizacją ustawy VAT, resort finansów pracuje też nad nowym Rozporządzeniem w sprawie kas rejestrujących. Ten akt prawny zdefiniuje m.in. szczegółowi czynności niezbędne przy stosowaniu urządzeń online. Projekt tego dokumentu zakłada zaś, że nowe regulacje wejdą w życie już 1 stycznia 2019 roku.
Nie tylko nowe przepisy fiskalne
Kasy fiskalne online miały się pojawić już w 2018 roku. Obecnie jednak niewiele wskazuje na to, że uda się dotrzymać wspomnianego terminu. Nawet jeśli ustawodawca dokończy wszystkie prace legislacyjne jeszcze w tym roku, to nowych urządzeń rejestrujących nie da się wyprodukować i wprowadzić na rynek w kilka czy kilkanaście dni. Jakakolwiek kasa fiskalna online będzie najpierw musiała otrzymać homologację Głównego Urzędu Miar. I trudno oszacować, ile czasu zajmie wydawanie decyzji przez prezesa GUM.
Osobną kwestią jest to, że nowe urządzenia rejestrujące mają się komunikować z Centralnym Repozytorium Kas. A ten również zostanie uruchomiony dopiero wtedy, gdy wejdą w życie przepisy, które zdefiniują m.in. sposób działa CRK. Innymi słowy, koło się zamyka…
Podsumowując… ani Ministerstwo Finansów, ani strona rządowa, nie wydały dotychczas żadnych oficjalnych komunikatów w sprawie postępów w pracach nad nowymi przepisami. W związku z tym, do tego czasu wszelkie przewidywania trzeba wziąć w duży nawias.
Barti says:
Czyli nadal jedynie wiadomo, że nic nie wiadomo, ehhhhhhhhhhhh…….
7 grudnia, 2018 — 3:27 pm