Rezerwowa kasa fiskalna to dodatkowe urządzenie w firmie. Dodatkowe urządzenie, to dodatkowe koszty, bo za kasę trzeba zapłacić, a potem wykonywać jej przeglądy. Jednak przede wszystkim to zyski i zabezpieczenie ciągłości prowadzenia sprzedaży. Czy warto mieć taką kasę? Odpowiedź poniżej.
Przepisy o rezerwowej kasie fiskalnej
W ustawie o VAT, Art. 111 ust. 3. przeczytać możemy, że:
„Jeżeli z przyczyn niezależnych od podatnika nie może być prowadzona ewidencja obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących, podatnik jest zobowiązany ewidencjonować obroty i kwoty podatku należnego przy zastosowaniu rezerwowej kasy rejestrującej. W przypadku gdy ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu rezerwowej kasy rejestrującej jest niemożliwe, podatnik nie może dokonywać sprzedaży.”
Dla podatnika oznacza to tyle, że jeśli kasa główna popsuje się lub rozładuje z powodu np. braku w dostawie prądu, to sprzedaż na rzecz osób fizycznych nie może być prowadzona. Dla przedsiębiorstwa może to oznaczać spore starty. W takiej sytuacji posiadanie kasy rezerwowej jest nieodzowne.
Ulgi, zwroty
Rezerwowa kasa fiskalna pracuje na identycznych zasadach, co główne urządzenie w firmie. Oznacza to, że żeby mogła być używana, musi zostać zafiskalizowana, a potem poddawana obowiązkowym przeglądom okresowym. Ale oznacza to także, że za zakup takiego urządzenia, o ile jest w wersji online, przysługuje odliczenie od podatku lub zwrot na konto (dla osób niebędących płatnikami VAT). Kwota ulgi wynosi 90% wartości urządzenia, nie więcej niż 700 zł. Żeby otrzymać ulgę za kasę fiskalną, przedsiębiorca musi: zainstalować urządzenie z funkcją online, które posiada ważną homologację GUM; posiadać fakturę potwierdzającą zakup kasy rejestrującej oraz dowód zapłaty całej należności; rozpocząć rejestrowanie obrotu na kasie w odpowiednim terminie – zgodnym z przepisami zawartymi w Rozporządzeniu MF w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kasy rejestrującej.
Kiedy i jak kupić rezerwową kasę?
Zakup kasy rezerwowej nie jest obowiązkiem przedsiębiorcy. Może jednak przynieść wiele korzyści. Dlatego warto już od początku prowadzenia działalności posiadać takie urządzenie. Co istotne, nawet jeśli w firmie zainstalowana jest duża drukarka fiskalna współpracująca z systemem, to urządzenie rezerwowe nie musi być takie samo. Może być wyborem budżetowym, czyli najprostszą i najtańszą kasą. Warto wybrać model z funkcją online, czyli przesyłający zdalnie dane do Centralnego Repozytorium Kas, by móc skorzystać z ulgi z tytułu jego zakupu.
Halina says:
Wiem, że jak wymieniam starą kasę na nową onlinową, to otrzymuję zwrot. Czy jeśli wymieniam starą kasę i chcę dokupić do niej rezerwową, to za rezerwową też dostanę zwrot? Wcześniej nie miałam rezerwowej.
1 czerwca, 2021 — 10:34 am