fiskalni.edu.pl

Menu Close

Online Ready – co to oznacza dla współczesnego przedsiębiorcy?

Konieczność stosowania urządzenia fiskalnego to nie jedyna kwestia natury prawnej, jaka będzie dotyczyła wielu polskich podatników. Zgodnie z przygotowanym Rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Finansów oraz projektem nowelizacji do ustawy o VAT, system fiskalizacji ma ulec znacznemu unowocześnieniu. Czym zatem będą kasy rejestrujące online i na jakich zasadach mają one funkcjonować? I co stoi za pojęciem Online Ready? O tym w dzisiejszym wpisie.

Kasy fiskalne połączone z Ministerstwem Finansów

Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie kryteriów i warunków technicznych, jakie mają spełniać urządzenia fiskalne (wedle zapowiedzi, wejdzie ono w życie z początkiem 2018 roku), a także przygotowana nowelizacja ustawy i podatku VAT, dotyczą m.in. poważnych zmian w zakresie obrotu gospodarczego. Chodzi o wdrożenie nowoczesne systemu fiskalizacji online. Na czym on będzie polegał? Wszystkie urządzenia rejestrujące, stosowane w polskich przedsiębiorstwach, zostaną połączone drogą internetową z Centralnym Repozytorium Kas. Urządzenia te będą stale, regularnie i automatycznie przesyłać dane o rejestrowanym obrocie do serwerów Ministerstwa Finansów. Rozwiązania te mają na celu uszczelnienie systemu podatkowego, skuteczniejszą analizę pracy firm i monitorowanie nieprawidłowości, a co za tym idzie – kolejny krok w walce z tzw. szarą strefą. Ponadto, kasy fiskalne online zapewnią standard w postaci współpracy z terminalem płatniczym oraz możliwość wystawienia klientowi elektronicznego paragonu (który nabywca będzie mógł np. otrzymać na swoje konto poczty e-mail).

Czym są urządzenia rejestrujące Online Ready?

Choć zapowiadane, poważne zmiany w branży fiskalnej zbliżają się wielkimi krokami, kasy online nie są jeszcze dostępne w sprzedaży. Jednak można się domyślić, że już teraz pojawiają się kluczowe pytania, np. ile trzeba będzie zapłacić za technologię sprzedaży nowej generacji czy też kiedy należy się w takową zaopatrzyć? Przedsiębiorcy, których obowiązek stosowania urządzenia rejestrującego obejmie po nastaniu kas online, nie będą mieli wątpliwości. Podobnie, jak Ci, którzy już od jakiegoś czasu stosują zakupione wcześniej urządzenia. W tym przypadku, prędzej czy później, nastąpi wymóg wymiany dotychczasowego modelu na nowy, zdolny do połączenia z serwerami MF. Niemniej, pozostają podatnicy, którzy będą musieli nabyć urządzenie rejestrujące „tuż przed” wejściem przepisów. Dla takich osób został przygotowany przez producentów jeszcze jeden wariant – kasy fiskalne Online Ready. Certyfikat ten oznacza, że wybrany model będzie można zmodernizować wedle nowych, obowiązujących warunków technicznych – bez konieczności zakupu kolejnego urządzenia.

Kasy Online Ready w sklepie internetowym

Zarówno urządzenia rejestrujące obecnej generacji, jak i kasy fiskalne Online Ready można obecnie zakupić drogą internetową. To wygodna, oszczędna w czasie i atrakcyjna forma transakcji, o ile pamięta się o kilku istotnych kwestiach. Nieodzownym elementem rozpoczęcia pracy z tego typu technologią jest właściwy przebieg procedury instalacyjnej. Tymczasem na dalszym etapie korzystania z urządzenia czekają podatnika obowiązkowe przeglądy techniczne (nie rzadziej, niż co 2 lata). Aby zadania te można było realizować bez obaw o przekroczenie ważnych terminów, najlepiej zadbać o zakup wybranego modelu w firmie, która ma swoją siedzibę niedaleko naszego przedsiębiorstwa. Przykładowo, dobrym rozwiązaniem okaże się nabycie kasy fiskalnej dla działalności z Sochaczewa w granicach warszawskiej aglomeracji. W podobnym przypadku poszukajmy sprawdzonego dostawcy ze stolicy, by zabezpieczyć się przed niechcianymi trudnościami, wynikającymi z daleko położonych od siebie lokalizacji.