fiskalni.edu.pl

Menu Close

O urządzeniach peryferyjnych oraz ich „mocy sprzedażowej”

Jeśli mówi się o technologiach sprzedaży oraz kładzie akcent na kwestię kas i drukarek rejestrujących, to raczej głównie ze względu na przepisy prawne, które nierzadko ich wymagają. Jeśli zaś chodzi o komfort i skuteczność prowadzenia działalności handlowej, zdecydowanie temat nie kończy się na wyżej wymienionych rozwiązaniach. Często okazuje się, że do spełnienia swoich oczekiwań biznesowych przedsiębiorcy potrzebują też urządzeń peryferyjnych, odpowiedzialnych za realizację konkretnych zadań. Warto przyjrzeć się kilku przykładom tego typu technologii.

Pomiar masy produktów? Pomyśl o wadze elektronicznej!

Rodzajów branż i działalności, w których dokonuje się pomiaru masy towarów, jest więcej, niż mogłoby się wydawać. Stąd bierze się tak szerokie zastosowanie wag elektronicznych, a także ich różnorodność. Są one wykorzystywane nie tylko w sklepach spożywczych, ale również w punktach handlowych z odzieżą na wagę, lokalach gastronomicznych, supermarketach czy też magazynach bądź hurtowniach. Na rynku dostępne są modele o różnych zakresach ważenia, rozwiązaniach konstrukcyjnych (odnośnie wyświetlaczy, klawiatury), a nawet takie, które nastawione są na samoobsługę i wydruk etykiet. Mamy do czynienia z niewielkimi i prostymi akcesoriami, jak szalki ważące, a także urządzeniami do zabudowy czy platformowymi, przeznaczonymi do obsługi największych i najcięższych towarów. Wszystko zależy od tego, jakiego typu przedsiębiorstwo reprezentujemy oraz do jakich zadań technologia ta byłaby nam potrzebna.

Jeszcze szybciej i wygodniej ze skanerem kodów!

Podobnie, jak w przypadku wag, na dzisiejszym rynku znajdziemy wiele typów czytników kodów kreskowych. Jest tak, ponieważ szybkie i skuteczne pozyskiwanie danych to kwestia jeszcze bardziej uniwersalna, niż pomiar masy produktów. Tego typu urządzenia znajdziemy bowiem nie tylko w przedsiębiorstwach zajmujących się handlem towarami, ale również w punktach usługowych, kinach, teatrach, bibliotekach, hotelach itp. Czym mogą się różnić między sobą poszczególne skanery? Trybem pracy (manualny lub automatyczny), wielkością, sposobem komunikacji (za pomocą kabla lub bezprzewodowo), parametrami użytkowymi (np. szybkość i odległość skanowania) czy też rodzajami obsługiwanych kodów (1D, 2D) lub sygnalizacji odczytu (dźwiękowy, świetlny, wibracje). Dlatego też istnieje spore prawdopodobieństwo, że w naszym przedsiębiorstwie również przyda się skaner kodów. Trzeba jedynie określić oczekiwania, stawiane przez firmę, i wybrać dostosowane do nich rozwiązania technologiczne.

Terminal płatniczy, by iść z duchem czasu

Tego typu urządzenie peryferyjne, to coś więcej, niż tylko dodatkowy element systemu sprzedaży, pomagający w pracy. To w zasadzie, mówiąc nieco górnolotnie, „głos przyszłości”, probierz dzisiejszych i zyskujących na znaczeniu możliwości, technologia, która prędzej czy później będzie raczej standardem (świadczą o tym chociażby prace nad nadchodzącymi kasami fiskalnymi online). Stale rosnąca popularność transakcji bezgotówkowych – z uwagi na ich szybki i łatwy przebieg oraz bezpieczeństwo – sprawiają, że coraz częściej w różnego rodzaju firmach możemy spotkać terminale do płacenia kartą. Tym bardziej, że urządzenia te pozwalają również opłacić rachunki za wodę, gaz lub prąd, czy też np. zrealizować doładowania GSM. A patrząc na rozwój technologii sprzedaży, należy się spodziewać, że korzyści płynących z zastosowania terminali płatniczych będzie więcej.