fiskalni.edu.pl

Menu Close

Elektroniczny paragon dla klienta. Kiedy będzie trzeba go „wydać”?

E-paragony fiskalne z kas online to ciągle melodia przyszłości. Wiadomo jednak, jak będą „wyglądały” takie dowody sprzedaży oraz w jakich okoliczność przedsiębiorcy zostaną zobligowani do ich wystawiania i przesyłania klientom. Dlatego warto już dziś zapoznać się z planowanymi zmianami w rejestrowaniu obrotu. A już w szczególności dotyczy to tych przedsiębiorców, którzy w pierwszej kolejności będą musieli zainstalować kasy fiskalne online.

Funkcjonalność nowych urządzeń fiskalnych

Podstawową cechą urządzeń fiskalnych online będzie transmisja danych do Centralnego Repozytorium Kas. W ten sposób organy skarbowe zyskają łatwy dostęp do informacji na temat ewidencji prowadzonej przy użyciu nowych kas rejestrujących. Niemniej, online’owy tryb pracy takich modeli nie ograniczy się jedynie do komunikacji z CRK. Nowe urządzenia mają też pozwolić na emitowanie paragonów fiskalnych w 2 formach – papierowej oraz elektronicznej. Dzięki temu w przyszłości klienci będą mogli przechowywać dowody sprzedaży także cyfrowo. Z pewnością ułatwi im to późniejsze skorzystanie z prawa do reklamacji lub zwrotu.

Jakie dane znajdą się na e-paragonie?

Zawartość e-paragonów fiskalnych będzie ściśle regulowana przez Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z 28 maja 2018 roku. Przepisy w sprawie warunków i kryteriów technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, wyjaśniają szczegółowo, jak będą „wyglądały” takie dowody sprzedaży. A znajdą się na nich praktycznie takie same informacje, jak na papierowych paragonach fiskalnych. Dane te będą dotyczyły m.in. podatnika, kasy online, zaewidencjonowanej transakcji oraz należnego od niej podatku. Co więcej, na e-paragonie znajdzie się kod QR. Pozwoli on później na szybkie zidentyfikowanie konkretnego dokumentu fiskalnego z urządzenia online.

Kiedy będzie trzeba zrealizować cyfrowy dowód sprzedaży?

Czy elektroniczne paragony fiskalne doprowadzą do tego, że papierowe wydruki z kas rejestrujących odejdą w niepamięć? Przynajmniej na razie taka zmiana nie jest zakładana przez polskiego ustawodawcę. Wręcz przeciwnie, papierowe paragony fiskalne mają stanowić podstawę prowadzenia ewidencji. To właśnie takie dowody sprzedaży będzie trzeba wystawiać w pierwszej kolejności. Jeżeli jednak podatnik wdroży już kasę online, a klient poprosi o zrealizowanie paragonu w formie cyfrowej, wystąpi obowiązek wystawienia i przesłania takiego dokumentu. Następnie elektroniczny dowód sprzedaży trafi na adres e-mail, który zostanie wskazany przez klienta – za pośrednictwem zabezpieczonego systemu dystrybucji, gwarantującego m.in. poufność danych.