fiskalni.edu.pl

Menu Close

Kasy fiskalne 2020 – co się zmieni w urządzeniach rejestrujących?

W dzisiejszym wpisie pozwolimy sobie na małe przewidywanie przyszłości polskiej branży fiskalnej. A skłania nas do tego kilka kwestii. Po pierwsze, tendencje rozwijane obecnie na rynku technologii sprzedaży oraz ich wpływ na sposób rejestrowania obrotu. Po drugie, zbliżający się wielkimi krokami system kas fiskalnych online. W związku z tym, jak mogą działać urządzenia rejestrujące np. w 2020 roku? Zapraszamy do lektury.

Kolejne generacje kas fiskalnych

Kasy rejestrujące zmieniają się z roku na rok. Czasami są to niewielkie modyfikacje dotychczasowych rozwiązań technologicznych, a w niektórych przypadkach – naprawdę nowatorskie funkcjonalności. Wystarczy wspomnieć o pierwszym urządzeniu z kolorowym ekranem dotykowym czy też o modelu zintegrowanym z tabletem. Innymi słowy, branża fiskalna nie stoi w miejscu i stale się rozwija. Wprowadza rozwiązania, które jeszcze bardziej ułatwią prowadzenie ewidencji i obsługiwanie klientów.

Naszym zdaniem modele produkowane w przyszłości, także w 2020 roku, mogą być mniejsze i lżejsze, niż kasy rejestrujące tworzone obecnie. Nic bowiem nie wskazuje na to, że miniaturyzacja urządzeń fiskalnych miałaby wyjść z mody. Kompaktowe modele są po prostu wygodniejsze w obsłudze i zajmują mniej miejsca na stanowisku pracy. Co więcej, mniejsze gabaryty nie oznaczają wcale ograniczania funkcjonalności.

System urządzeń online

Na to, jak w przyszłości będą działały kasy rejestrujące, z pewnością wpłynie zmiana szykowana przez Ministerstwo Rozwoju i Finansów. O czym mowa? Oczywiście o systemie fiskalizacji online, który zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku. Zgodnie z założeniami całego rozwiązania, kasy będą podłączane do centralnego repozytorium MF. Następnie, za pośrednictwem łącza internetowego, zaczną przesyłać informacje dotyczące prowadzonej sprzedaży, np. zawieranych transakcji. To z kolei będzie się wiązało z wymogiem obsługi odpowiednich interfejsów komunikacyjnych. A to nie wszystkie zmiany, których należy się spodziewać w przyszłości.

Zadaniem nowych kas fiskalnych będzie też realizowanie paragonów elektronicznych. Urządzenia rejestrujące, dostępne na krajowym rynku po 1 stycznia 2018 roku, zaoferują taką funkcjonalność. Co więcej, ustawodawcy zależy na tym, aby w większej liczbie polskich przedsiębiorstw działały terminale płatnicze. W tym przypadku chodzi o promowanie obrotu bezgotówkowego, który jest tańszy dla administracji i łatwiejszy do kontrolowania. Natomiast w osiągnięciu tego celu pomoże wprowadzenie jednolitego protokołu komunikacyjnego, przy użyciu którego będą współpracowały kasy fiskalne i terminale płatnicze.

 

Zastanawiacie się nad tym, co jeszcze może się zmienić w branży technologii sprzedaży? Sprawdźcie stronę internetową, która powie Wam więcej o kasach fiskalnych w 2020 roku.