Zakup kasy rejestrującej zawsze wiąże się z podejmowaniem różnych decyzji. Przy wyborze odpowiedniego urządzenia niewątpliwie ważna jest cena poszczególnych modeli. Okazuje się bowiem, że na rynku są dostępne kasy fiskalne, które nie oznaczają dużego wydatku. Co więcej, najtańsze urządzenia rejestrujące są produkowane przez uznane marki. Pytanie jednak, jakie parametry i funkcje posiadają modele tego typu?
Gdzie sprawdzą się najtańsze urządzenia?
Kasy w najniższych cenach są współcześnie wybierane przez różne firmy. Niemniej, jeśli weźmiemy pod uwagę, że urządzenia tego typu oferują zazwyczaj podstawowy zakres funkcji, można w pewnym stopniu doprecyzować to zagadnienie. W związku z tym, tanie modele są zazwyczaj kupowane przez przedsiębiorców, którzy nie potrzebują zaawansowanych rozwiązań technologicznych. Innymi słowy, w ich działalnościach gospodarczych sprawdzą się kasy pozwalające przede wszystkim na wygodne i poprawne rejestrowanie obrotu czy wystawianie paragonów. Równocześnie jednak, podstawowy zakres funkcji nie musi wcale oznaczać, że urządzenie nie będzie posiadało praktycznych technologii, które zapewniają wsparcie w codziennej pracy. A wynika to z faktu, iż tanie kasy fiskalne również mogą się pochwalić czytelnymi wyświetlaczami czy klawiszami funkcyjnymi.
Ekrany i klawiatura taniej kasy
Niezależnie od tego, o jakich urządzeniach fiskalnych mówimy – tańszych czy droższych – obsługa wspomnianej technologii będzie się odbywała przy użyciu klawiatury oraz ekranu. Co pod tym względem mogą zaoferować modele, które wyróżniają się niską ceną? Kasy tego typu posiadają przede wszystkim przejrzyste, podświetlane ekrany (LCD lub LED). Dzięki temu zapewniają stały dostęp do czytelnych informacji o zarejestrowanych transakcjach – nie tylko użytkownikom, ale także klientom firmy. Ponadto, w większości przypadków, na klawiaturach tanich urządzeń znajdują się przyciski funkcyjne. Rozwiązanie tego typu pozwala zaś na korzystanie z trybu szybkiej sprzedaży oraz bezpośrednie wywoływanie konkretnych opcji, np. wydruku raportu dobowego. Warto jednak pamiętać o tym, że liczba dostępnych skrótów klawiszowych będzie różna w poszczególnych kasach. To samo zresztą można napisać o pojemności bazy PLU…
Obsługa bazy towarowej
W wielu poradnikach, które omawiają wybór kasy fiskalnej, sporo miejsca poświęca się wielkości bazy towarowej. Nic w tym dziwnego. Wspomniany parametr jest bowiem jedną z najważniejszych cech każdego urządzenia rejestrującego. Od pojemności bazy PLU zależy bowiem to, czy w pamięci kasy będzie można zaprogramować wszystkie produkty lub usługi, które znajdują się w asortymencie firmy. Dlatego też ponownie warto zadać pytanie: Co w tej materii zaoferuje tanie urządzenie fiskalne?
W przypadku opisywanych tutaj kas, do dyspozycji przedsiębiorcy będzie zazwyczaj około 2 000 lub 3 000 PLU. W konkretnych urządzeniach liczba pozycji towarowych może być oczywiście inna – mniejsza bądź większa. W związku z tym, tanie modele sprawdzają się najlepiej w firmach, które nie mają zbytnio rozbudowanej oferty. Należy bowiem pamiętać o tym, że obowiązujące przepisy obligują podatników do jednoznacznego identyfikowania wszystkich elementów asortymentu. Co więcej, również klienci coraz częściej zwracają uwagę na to, czy na paragonie są wyszczególnione konkretne towary lub usługi. Dlatego nie zawsze warto i można definiować poszczególne pozycje w grupach (pod jedną nazwą).
Katarzyna says:
ja właśnie posiadam taką tanią kasę – czasem myślę sobie że dobrze by było mieć elektroniczną kopię ale generalnie nie narzekam 🙂 tylko że niedługo i tak będzie trzeba wymienić urządzenie…
10 maja, 2017 — 1:38 pm