fiskalni.edu.pl

Menu Close

Co charakteryzuje mobilne kasy fiskalne?

Dzisiejsze technologie sprzedaży stają się coraz wygodniejsze w obsłudze. Duża w tym zasługa coraz mniejszych gabarytów różnych urządzeń elektronicznych, które są wykorzystywane w handlu oraz usługach. Coraz większy komfort pracy zapewniają m.in. kasy fiskalne, czyli technologie służące przede wszystkim do rejestrowania obrotu oraz wystawiania paragonów dla osób fizycznych. A jeśli idzie o gabaryty tych urządzeń, na rynku znajdziemy całkiem sporo modeli mobilnych.

Małe, wytrzymałe konstrukcje

Tak jak wspomnieliśmy we wstępie, mobilna kasa fiskalna wyróżnia się w szczególności kompaktową obudową. Urządzenie tego typu jest więc wygodne w przewożeniu. A transportować można je zarówno w torbie czy plecaku, jak i specjalnym pokrowcu. Wiele modeli posiada opcjonalne etui, które nie tylko ułatwia przenoszenie kasy z miejsca na miejsce, ale także zapewnia dodatkowe zabezpieczenie przed ewentualnymi uszkodzeniami. A to zresztą kolejna rzecz, którą wyróżniają się urządzenia mobilne. Wśród produkowanych obecnie, przenośnych kas fiskalnych, znajdziemy także takie z wyjątkowo wytrzymałymi oraz szczelnymi konstrukcjami. Dobrym przykładem jest Elzab K10, czyli model z dwukomponentową obudową. Co ciekawe, atutem tego modelu jest również panel dotykowy, m.in. odporny na zalanie wodą.

Także z kopią elektroniczną

Niekiedy można spotkać się ze stwierdzeniem, że mobilne kasy fiskalne, głównie ze względu na niewielkie gabaryty i małą wagę, posiadają ograniczoną funkcjonalność. Modele tego typu nie mogą oczywiście konkurować z systemowymi urządzeniami rejestrującymi, np. z ich pojemnością PLU czy dostępnymi do skonfigurowania skrótami klawiszowymi. Zarzut mówiący o ograniczonej funkcjonalności jest jednak mocno przesadzony… Wystarczy wspomnieć o tym, że wiele przenośnych kas rejestrujących to modele z elektroniczną kopią paragonów. Zapewniają więc one wygodne, oszczędne i bezpieczne archiwizowanie danych – na karcie pamięci SD lub microSD. Ponadto, jeśli wrócimy na chwilę do przywołanej już wcześniej Elzab K10, szybko okaże się, że innowacyjne w skali całej branży fiskalnej rozwiązanie, czyli panel dotykowy w urządzeniu rejestrującym, pojawiło się po raz pierwszy właśnie w kasie mobilnej. Przypadek?

A może mobilny system sprzedaży?

Ze wszystkimi kasami fiskalnymi jest tak, że nie trzeba ich podłączać do innych urządzeń, np. komputera. Często jednak takie rozwiązanie okazuje się niezbędne do zarządzania sprzedażą w firmie. Co więcej, kasy fiskalne mogą współpracować zarówno z komputerem, jak i z tzw. technologiami peryferyjnymi, m.in. czytnikami kodów kreskowych bądź wagami elektronicznymi. I co najważniejsze, jest to też dostępne w przypadku mobilnych urządzeń rejestrujących.

W dzisiejszych czasach przedsiębiorcy mają szansę na stworzenie przenośnych rozwiązań systemowych dla handlu bądź usług. W takich okolicznościach sprawdzą się nie tylko mobilne kasy fiskalne, ale także urządzenia peryferyjne o kompaktowych gabarytach. Na rynku znajdziemy bowiem mniejsze wagi elektroniczne czy nawet tablety kasjerskie. A w przypadku czytników kodów lub terminali płatniczych sprawa jest oczywista. Co do zasady, takie urządzenia zazwyczaj mają bardzo małe wymiary.