fiskalni.edu.pl

Menu Close

Dlaczego terminal płatniczy to dobre rozwiązanie?

Nie ma obecnie przepisów, które obligowałyby przedsiębiorców do posiadania terminali płatniczych. Dlaczego w takim razie tak wiele firm decyduje się na wdrożenie urządzeń pozwalających m.in. na akceptowanie e-płatności? Takie są oczekiwania dzisiejszych konsumentów, którzy zdecydowanie częściej, niż jeszcze kilka lat temu, wolą finalizować transakcję za pomocą karty czy telefonu. Ponadto, za wdrożeniem terminala płatniczego przemawia również program wsparcia do przedsiębiorców.

Wynajem lub zakup urządzenia

Współcześnie w większości przypadków przedsiębiorcy decydują się na wynajem terminali płatniczych. Urządzenia tego typu, wraz z wybranym pakietem usług, są oferowane przez agentów rozliczeniowych. W takiej sytuacji podatnik instalujący terminal musi m.in. dokonywać opłat abonamentowych oraz liczyć się z kosztami akceptowania pojedynczych transakcji. Zasady wynajmu urządzenia są oczywiście zależne od konkretnej oferty agentów rozliczeniowych.

Wynajem terminala do kart płatniczych nie jest oczywiście jedynym rozwiązaniem. Od jakiegoś czasu na rynku technologii sprzedaży są również dostępne urządzenia, które przedsiębiorcy mogą kupić na własność. Takie rozwiązanie jest dostępne w przypadku terminali płatniczych typu mPOS – komunikujących się najczęściej ze smartfonami lub tabletami. Do zarządzania takim rozwiązaniem niezbędna jest również aplikacja na urządzenia mobilne z systemem Android bądź iOS.

Polska Bezgotówkowa – podstawowe informacje

Polska Bezgotówkowa jest programem wsparcia dla przedsiębiorców, którzy przez ostatnie 12 miesięcy nie korzystali z terminali płatniczych. Do akcji mogą przystąpić firmy posiadające maksymalnie 5 placówek handlowych bądź usługowych. Co więcej, każdy przedsiębiorca, który bierze udział w programie, zobowiązuje się do oznaczenia swoich placówek logo Polski Bezgotówkowej oraz agenta rozliczeniowego. Najważniejsze wydaje się jednak to, co firma zyskuje po przystąpieniu do omawianej inicjatywy. Uczestnicy programu mogą bowiem liczyć na całkowitą refundację kosztów wdrożenia oraz używania terminala płatniczego przez 12 miesięcy. Warto też podkreślić, że na takich zasadach można zainstalować maksymalnie 3 urządzenia (w tym 1 typu mPOS).

Więcej informacji na temat programu Polska Bezgotówkowa można znaleźć w artykule na fiskalne.com.

Kasy online i terminale płatnicze

Niedługo za wdrożeniem terminala płatniczego będzie też przemawiało to, że na rynku pojawią się kasy fiskalne online. Takie urządzenia rejestrujące zyskają kilka dodatkowych rozwiązań technicznych, w tym ujednolicone protokoły komunikacyjne. I właśnie dzięki tej funkcjonalności będą one gwarantowały płynną współpracę z terminalami do kart płatniczych. Warto bowiem przypomnieć, że obecnie nie wszystkie kasy fiskalne zapewniają takie połączenie. Ustawodawcy zależy jednak na tym, aby w przyszłości system fiskalizacji online przyczynił się również do promowania obrotu bezgotówkowego w naszym kraju. Elektroniczne transakcje są po prostu nie tylko tańsze dla budżetu państwa, ale także łatwiejsze do kontrolowania.