fiskalni.edu.pl

Menu Close

Co zrobić, żeby już dziś być gotowym na system kas online?

Ostatnio nie ma chyba dnia, w którym nie pojawiłyby się jakieś nowe informacje na temat systemu fiskalizacji online. Wprowadzenie tego rozwiązania technologicznego i prawnego wydaje się więc przesądzone. Wiadomo nawet, jak będą wyglądały najważniejsze regulacje w sprawie nowych urządzeń rejestrujących. I pojawiły się nawet kasy fiskalne, które już teraz są gotowe na pracę w systemie online. W dzisiejszym wpisie podsumujemy te informacje.

Co wiadomo o nowych kasach fiskalnych?

W dzisiejszych czasach pojęcie „nowa kasa fiskalna” nie dotyczy już tylko urządzenia, które dopiero co trafiło na rynek. Albo modelu dostępnego w sklepie z różnymi technologiami sprzedaży. W taki sposób często określa się kasy rejestrujące, które zaczną się pojawiać w polskich firmach w 2018 roku. Urządzenia tego typu zostaną wyposażone nie tylko w interfejsy komunikacyjne, pozwalające na współpracę z centralnym repozytorium Ministerstwa Finansów, ale także w technologię służącą do realizowania e-paragonów. Ponadto, kasy fiskalne online będą mogły płynnie wymieniać dane z różnymi terminalami płatniczymi oraz zapiszą najważniejsze informacje o prowadzonej sprzedaży w tzw. pamięci chronionej. Jak widać, zmian w funkcjonalności tych urządzeń szykuje się wiele. Nic więc dziwnego, że coraz częściej można przeczytać lub usłyszeć o nowych urządzeniach rejestrujących. Wiadomości na ten temat prezentuje m.in. ta strona o kasach fiskalnych online.

Dlaczego będzie trzeba wymieniać stare urządzenia?

Kolejnym zagadnieniem, ściśle związanym z nowym systemem fiskalizacji, jest konieczność dostosowania technologii sprzedaży do zmian w wymogach technicznych. A będzie to możliwe za sprawą ogólnopolskiego procesu, nazywanego najczęściej powszechną wymianą kas rejestrujących. Uspokajamy jednak… Zastępowanie dotychczasowych urządzeń fiskalnych zostanie rozłożone w czasie. W praktyce ma to polegać na tym, że konieczność zainstalowania nowej kasy wystąpi dopiero wtedy, gdy wygaśnie homologacja GUM „starego” modelu. W niektórych przypadkach dojdzie do tego dopiero w 2019 lub nawet 2020 roku. Niemniej, musimy też wspomnieć o tym, że ustawodawca planuje wprowadzenie wyjątków od tej reguły. Wiele zapowiedzi mówi wprost o tym, iż przedsiębiorcy reprezentujący wybrane branże zostaną wcześniej zobowiązani do wymiany kasy – niezależnie od homologacji dotychczasowego urządzenia.

Czy warto zainwestować w kasę On-line Ready?

Urządzenia z certyfikatem On-line Ready są dostępne na polskim rynku mniej więcej od przełomu stycznia i lutego 2017 roku. Modele tego typu można uznać za odpowiedź na ustanowienie w naszym kraju nowego systemu kas fiskalnych. On-line Ready stanowi bowiem gwarancję, że dane urządzenie da się w przyszłości zmodernizować i dostosować do zmian w regulacjach prawnych. Co za tym idzie, kasy tego typu nie będzie trzeba wymieniać. To ciekawa propozycja zwłaszcza dla tych podatników, którzy do końca 2017 roku i tak zostaną zobligowani do zainstalowania urządzeń fiskalnych. Jeżeli można uniknąć wymiany tych modeli – czemu nie skorzystać z tej szansy? Tym bardziej, że oferta kas fiskalnych on-line już teraz jest szeroka. I wszystko wskazuje na to, że z dnia na dzień będzie się powiększała.